Nagyköveti látogatás

Taksonyban járt Julia Gross, Németország budapesti nagykövete. Az április 4-én, kedden megtartott látogatás alkalmával a helyi német nemzetiségi kultúrát, egyben magát a települést ismerhette meg Julia Gross, akit Kreisz László, Taksony polgármestere és Kreisz Mátyás Tamás, a Német Nemzetiségi Önkormányzat Taksony elnöke fogadott. A találkozó kezdéseként a Polgármesteri Hivatalban várták a nagykövetet, aki egy beszélgetés kertében megismerhette a település történelmét, valamit a kulturális és oktatási értékeit. Ezt követően változatos programokat igyekezett prezentálni a vendéglátó önkormányzat. Először a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvodában történt látogatás, ahol viseletbe öltözött fiatalság várta a nagykövet érkezését. Ambrus Krisztina intézményvezető mellett Wágnerné Bartha Zsuzsanna alpolgármester és a nemzetiségi önkormányzat alelnöke Galambos Andrásné, illetve Schäffer Ildikó és Winklerné Tomana Ildikó képviselők fogadták a vendéget. Az óvodások műsorral is készültek a jeles alkalomra és német mondókákat adtak elő, majd a Taksonyi Dunamenti Fiatal Svábok Egyesületének táncosai léptek fel német nemzetiségi táncokkal. A műsort követően bemutatták az óvodát, a csoportokat, valamint a nemzetiségi óvodai nevelés mindennapos gyakorlatát. 

Ezt követően a Német Nemzetiségi Tájházhoz vezetett a nagykövet útja, ahol a múzeum őrzője Wágner Mátyásné tárlatvezetésen mutatta be a régi korok taksonyi házát. A berendezési tárgyak bemutatása mellett a német származású lakosság betelepülése, a Málenkij robot, valamint a kitelepítés évei egyaránt hangsúlyt kaptak a beszélgetésben. A múzeumi látogatás a település Aranykönyvének közös aláírásával ért véget.  

A látogatás zárásaként a nemzetiségi önkormányzat fenntartásában működő Taksony Vezér Német Nemzetiségi Általános Iskolába vezetett a nagykövet útja, ahol Szathmári Éva igazgató és Wiedemann Nóra nemzetiségi nyelvtanár, igazgatóhelyettes várta Julia Gross-t . Az iskolában éppen DSD (Deutsches Sprachdiplom) vizsga zajlott, amely remek alkalmat teremtett arra, hogy a vizsga elnökével közösen vitassák meg a német nyelvi oktatás kérdéseit. A találkozón szóba kerültek még a csaknem 700 diákot számláló intézmény képzési sajátosságai, a 21. századi pedagógia és a több részből álló épületegyüttes fokozatos megújulása, a nemzetiségi fenntartás előnyei. A nagykövet egy közös iskolai séta alkalmával ismerhette meg az épületet, illetve egy első- és nyolcadikos osztály tanórájába is bepillantást nyert, amely révén lehetőség nyílt a gyerekekkel való beszélgetésre is.