Telekalakítási eljárás – megszűnt jegyzői hatáskör

Figyelem! 2021. december 22-től megváltozott a szabályozás

A tervezett telekalakítások helyi építési szabályzatnak és az országos építési követelményeknek való megfelelését az elmúlt években a település jegyzője vizsgálta szakhatósági eljárás keretében. 

2021. december 22-től megszűnt a telekalakítások esetében a szakhatósági eljárás, így a telekalakítás folyamatában a jegyző már nem vesz részt.

A tervezett telekalakítások településrendezési követelményeknek, vagyis a helyi építési szabályzatnak és az országos építési követelményeknek való megfelelését a Kormány bürokráciacsökkentést és egyszerűsítést célzó szándékainak megfelelően, folytatva a hatósági eljárások és hatáskörök kormányhivatalokba való átszervezését, a telekalakítási eljárást érintő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló a 735/2021. (XII. 21.) Kormány rendelet megszületését követően a szakkérdéseket a kormányhivatal fogja vizsgálni, miszerint a telekalakítás:

a) az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvényben foglaltaknak,
b) a településrendezési követelményeknek és a helyi építési szabályzatnak, valamint
c) a telekalakításról szóló miniszteri rendelet előírásainak megfelel-e.

A jövőben a földhivatal a kormányhivatalok intézményein belül működő, és megfelelő információval rendelkező állami főépítészeket fogja megkeresni a szakkérdések vizsgálata érdekében.